Samsun / İlkadım

Samsun / İlkadım

İlkadım Genel Bilgiler

İlkadım, Samsun ilinin Karadeniz sahilinde, denizden yüksekliği 5 metre, yüzölçümü ise 152.28 km² [2] olan merkez ilçesidir. Aynı zamanda 336.501 kişilik toplam nüfusuyla, Karadeniz Bölgesi'nin en kalabalık ilçesidir.

İlçenin doğusunda Canik ilçesi, kuzeyinde Karadeniz, batısında Atakum ilçesi, güneyinde Kavak ilçesi bulunur.

İlkadım Belediyesi 1994 yılında, Samsun Büyükşehir Belediyesi kurulunca, ona bağlı bir alt kademe belediyesi olarak kurulmuştur. Ancak 2008 yılında bir kanunla Gazi ve Yeşilkent alt kademe belediyelerini de içine alarak Samsun'un 4 merkez ilçelerinden biri olmuştur. Şu an Samsun'un ve Karadeniz Bölgesi'nin nüfus bakımından en büyük ve gelişmiş ilçesidir. 19 Mayıs 1919'da Atatürk, Samsun'a gelmesi ve bağımsızlığa giden ilk adımı burada atmasından dolayı ilçeye İlkadım adı verilmiştir.

Samsun İlkadım Araç Kiralama

Samsun'un merkez ilçelerinden olan İlkadım ayrıca en yoğun nüfusa sahip ilçedir. İlkadım içerisinde birçok iş yeri ve otel bulunmaktadır. Tarihsel açından birçok önemli bölgenin ve müzenin de yer aldığı İlkadım'da da hem yerel halk hem de şehir dışından gelenler araç kiralama hizmeti aramaktadır. Kadıoğlu Araç Kiralama, Atakum'da ve Çarşamba Havaalanında yer alan ofisleri vasıtası ile İlkadım'da da araba kiralama, filo kiralama ve havaalanı araç kiralama hizmetleri vermektedir.