Samsun / Bafra

Samsun / Bafra

Bafra Genel Bilgiler

İlçenin doğusunda Samsun Merkez ilçe ve Ondokuzmayıs ilçesi, kuzeyinde Karadeniz, batısında Alaçam, güneyinde Kavak, Havza ve Vezirköprü ilçeleriyle çevrilmiştir. Yüzölçümü 175.000 hektar. Samsun'a uzaklığı 51 km'dir.

Kızılırmak deltasını kaplayan Bafra Ovası güneyde dağlarla çevrilidir. Bunlardan en yükseği 1224 m ile Nebiyan Dağı'dır. Bu dağlar Canik Dağları'nın uzantılarıdır. Bafra'nın en büyük, Türkiye'nin ise en uzun akarsuyu Kızılırmak bu dağları derin bir vadi ile geçerek ovaya ulaşır. Bafra Ovası tamamen Kızılırmak'ın etkileri ile oluşmuştur. Irmağın denize yakın kısımlarında birçok göl oluşmuştur. Nebiyan Dağı'nın etekleri ise yayladır.

Kızılırmak'ın uzunluğu 1151 km'dir. Sivas'taki Kızıl Dağ'dan doğar, Orta Anadolu'da geniş bir yay çizerek Bafra'dan denize dökülür. En çok Nisan ve Temmuz dönemlerinde su taşır.

Kızılırmak'ın denize döküldüğü yerde oluşmuş göller, ırmağın her iki yakasında da yer alır. Batıdaki göl Karaboğaz, doğudaki ise Balık Gölleri'dir. Doğu yakada yer alan göllerin başlıcaları şu göllerdir; Dutdibi, Liman, Hayırlı, Çernek, Uzungöl, Tombul göl, İnce göl. Göllerin çevresi sazlık ve bataklıktır. Ancak, ormanlık alanlar da vardır.

Bafra Araç Kiralama

Bafra, Samsun'un en büyük ve gelişmiş ilçeleri arasında yer almaktadır. Özellikle Bafra sınırları içerisinde yer alan Kuş Cenneti hem yerli hem de yabancı turistlerin Karadeniz Bölgesindeki uğrak mekanlarından birisi haline gelmiştir. Oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahip Kuş Cennetini gezmek isteyenler, araç ile günlük geziler düzenlemektedir. Ayrıca Bafra'ya yer yıl binlerce kişi Almanya, Fransa ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerinden ziyaretler gerçekleşmektedir. 

Tütün tarımının da yoğun bir şekilde yapıldığı Bafraya gelenler; günlük, haftalık veya aylık oto kiralama hizmeti almaktadırlar. Bu kapsamda Atakum'da ve Samsun Çarşamba Havalimanında bulunan ofisleri ile Samsun Kadıoğlu Araç Kiralama Bafra ilçesinde kullanılmak adına araç kiralama hizmeti vermektedir. En yeni ve lüks arabaları ile Kadıoğlu Rent A Car, Bafra için de en uygun fiyatları sunmaktadır.