Samsun / Atakum

Samsun / Atakum

Atakum Genel Bilgiler

Atakum 43 yeni ilçe öngören yasa tasarısı kapsamında ilçe olmuştur.Samsun-Sinop karayolu üzerinde, şehir merkezine 5 km mesafeden başlar. Atakent belde sınırına kadar geçen mesafeyi kapsar. Balaç Köyü'nün geçmişte tarla olarak kullandığı araziler beldenin genel yerleşim alanını oluşturmuştur. Denizi sığdır ve geniş bir kumsala sahiptir. Eski adı Matasyon'dur.

Samsun'un diğer yerleşim bölgelerine nispeten daha düz bir alana yayılmış ve yeni yapılanan bir ilçe olduğundan şehircilik olarak daha planlı bir yapılaşma mevcuttur. Nüfusu hızlı bir artış göstermektedir. Atakum, Samsun'un nüfus artış hızı en yüksek belediyesi olmuştur. Atakum'un nüfusu 2004 yılına göre 63.712'dir. 2010 nüfus sayımına göre 123.904'tür.[2]

1994 yılında kurulan Atakum Belediyesi adında bir belde belediyenin mücavir alanları içerisinde bulunur. İlk 2 dönem belediye başkanlığını Metin Burma yapmıştır. 2004-2009 yılları arasında Adem Bektaş başkanlığını yapmıştır. 29 Mart 2009 seçimlerinde ise Metin Burma tekrar başkan seçilmiştir.

Belde sınırları içerisinde 2009 yılı itibarıyla 8 banka şubesi ve muhtelif kamu kurumları bulunmaktadır.

Atakum Araç Kiralama

Karadeniz Bölgesinin yükselen yıldızı Atakum, bölgenin turizm cenneti olarak belirtilmektedir. Ayrıca Samsun'un büyük ve köklü üniversitesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi de Atakum sınırları içerisinde yer almaktadır. Hem turizm hem de üniversite kaynaklı Atakum'a kısa süreli ziyaretler oldukça fazladır. Ayrıca Atakum'da yer alan büyük işletmeler ve hastaneler sebebiyle de binlerce kişi Atakum'u ziyaret etmekte ve konaklamaktadır. Üniversite öğrencilerinin ve kamu kurum çalışanlarının yoğun olarak konakladığı Atakum, Samsun'un en büyük ilçelerinden birisidir. 

Yukarıda bahsedildiği gibi Samsun'un büyük ve sahil kenti Atakum'da araç kiralama, filo kiralama ve havaalanı transfer gibi hizmetler yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Kadıoğlu Rent A Car olarak Atakum'da yer alan ofisimiz ile uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. En yeni araçlardan oluşan filomuz ile Kadıoğlu Rent A Car olarak Atakum'da hizmet vermekteyiz.